Střípky z naší historie – První republika

Ilustrační foto

Vážení čtenáři, letos se Vám pokusím přinést těch pár střípků z prvorepublikového skautingu v Břeclavi, které se podařilo až do dnešních let uchovat a znovu objevit. Každý měsíc se na našich webových stránkách i v časopise Sem Tam objeví článek, který bude pojednávat o jednom tématu z doby dvacátých a třicátých let minulého století. Těšit se můžete např. na kapitoly „Jak to vlastně začalo“, „Fenomén skautské hudby: Poštorenská kapela“ či “ Na tábor až k Jadranu“. V červnu náš cyklus ukončí kapitola „Smutné loučení“, ze které Vám bude běhat mráz po zádech.

K vytvoření seriálu mne dala první impulz vůdcovská práce, kterou jsem vypracoval na téma František Kňourek. Práce s historickými prameny i rozhovory s dosud žijícími pamětníky mne velice baví a naplňuje. Řekl jsem si, že o závěry, které získám, se rád s Vámi podělím. Touto cestou bych rád poděkoval bratru Tačudovi – Oldřichu Vybíralovi ze skautského střediska ve Vranovicích, který v roce 2002 sepsal diplomovou práci s názvem K dějinám skautingu na Břeclavsku, ze které hojně čerpám. Stejný dík patří institucím Okresnímu státnímu archivu Břeclav se sídlem v Mikulově i Skautskému institutu a Skautskému archivu za přístup k dobovým novinovým a časopisovým článkům. Rád bych na tomto místě zmínil i nejstarší žijící skauty – Rolfa a Štíra, kteří mi také pomohli. Poslední poděkování míří k paní Aleně Káňové, která je mým odborným spolupracovníkem v oblasti historického bádání.

Vážení čtenáři, přeji příjemné chvíle nad čtením následujících článků a věřím, že se Vám mozaika ze střípků a střepů naší historie bude líbit.

Káně, září 2015

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *