První oddílová výprava do Tasovic v novém skautském roce

Na první oddílovou výpravu ve skautském roce 2014/2015 jsme se rozhodli odjet na chatu do Tasovic u Znojma.

 

DSCF5076

V pátek odpoledne jsme se chvíli po třetí hodině odpolední sešli na vlakovém nádraží v Břeclavi v počtu 9 lidí a to Vačky, TomR, Hup, Želva, Kouba, Chrostík a Štír, Káně a Majkl. To však nebylo všechno. Ale o tom až později. O půl 4 jsme tedy nasedli na vlak směr Znojmo, který nás dovezl až do Hodonic, městečka sousedící s Tasovicemi. Při příchodu na chatu stojící nedaleko řeky Dyje jsme se setkali s Učněm, který zde byl už od rána s taťkou, protože chata je jejich(naše) a něco tady opravovali. Jako první jsme museli jít k nedaleké pumpě pro pitnou vodu, protože ta na chatě není. Dále jsme si zahráli u nedalekého splavu Hru na Skoty a Angličany, která skončila po 2 kolech nerozhodně. Protože jsme byli zpocení, tak jsme se rovnou vykoupali v řece Dyji. Po večeři, kterou si každý obstaral z vlastních zásob, jsme si zahráli simulační hru Obchod aneb jak funguje Neviditelná ruka trhu. Hra spočívá v tom, že se všichni rozdělili na 3 skupiny a úkolem každé skupiny bylo nasbírat co nejvíce peněz. Ty se dali vydělat tím způsobem, že každá skupina mohla vyrábět různé tvary z papíru, přičemž každý tvar měl jinou hodnotu. Každá skupina ale měla různé materiálové možnosti, a tak se musela snažit formou obchodu zajistit si pro sebe co nejvýhodnější podmínky. Každá skupina měla simulovat jednu světovou oblast. Skupina A ve složení Želva, Kouba a Štír znázorňovala rozvinuté země západní Evropy a Severní Ameriky(měli hodně prostředků, jak výrobky vyrábět ale měli nedostatek materiálu). Skupina B ve složení Vačky a Chrostík představovali “asijské tygry“, tzn. Rychle se rozvíjející státy(hodně materiálu ale velký nedostatek prostředků). Skupina C ve složení Hup a TomR byli africké země, kteří měli nedostatek prostředků i materiálu. Na konci hry proběhla zpětná vazba, aby si kluci uvědomili, že to nebyla jenom hra, ale i znázornění skutečného světa a zjištění, jak to ve světě doopravdy chodí. Během hry k nám dorazil Kecka, který nestihl odjezd z důvodu plnění domácích prací. Poté jsme si už jenom zazpívali a ukončili dnešní den skautskou večerkou…

Dnešní ráno jsme začali písničkou, která byla zároveň úvodní k dnešní rozcvičce. Ta se nesla v duchu plnění Noemovy archy dvojicemi zvířat. Po společné snídani)každý přivezl buchty z domu) jsme měli čas na posezení družin se svými ohnivci, kde jsme si popovídali o družinových cílech na tento rok, o tom, jak by si fungování družiny představovali rádci a jak ostatní kluci. Dále byly na programu hry na týmovou spolupráci, kdy si ve třech aktivitách kluci vyzkoušeli, jak si pomáhat při ztížených podmínkách. Po svačině jsme nanosili na chatu dřevo, za odměnu za to, že nám chata byla půjčena a nic jsme nemuseli platit za ubytování. Zároveň jsme si nachystali dřevo na večerní oheň. Potom jsme se šli vykoupat a umýt ze sebe špínu z nošení dřeva. Ještě před obědem byl čas na dodělání bodů do registrační zkoušky. Jelikož Hup s Koubou už mají registrační zkoušku splněnou, tak měli čas na přemýšlení. Na oběd nám Káně s Keckou uvařili výbornou cibulačku a k tomu langoše. Byly výborné. Po poledním klidu si kluci v Keckově programu na mapové značky, topografii a práci s mapou mohli splnit OP. Nakonec se to povedlo pouze TomRovi. Dál jsme se jeli projet proti proudu na kánoích, které máme v naší loděnici. Ke konci projížďky se našim rádcům, Hupovi s Vačkym povedlo otočit. Naštěstí hned u břehu a kousek od chaty. Následoval rituál na zahájení skautského roku a dokončení registračky na nedalekém Kopci zapadajícího slunce. Po příchodu zpět na chatu jsme si opekli večeři nad ohněm, zazpívali jsme si oddílové písničky, popovídali si o nejhezčích zážitcích z oddílového života a zakončili den skautskou večerkou…

Dnešní den našla písnička Mám príma den od Karla Plíhala, ve které se zpíval, že mě budík probudil až o půl devátý. Tak jsme tomu uzpůsobili i nedělní ráno. Po krátkém rozcvičení ve spacáku jsme se vžili do role krav a snažili jsme se napodobit krávu ve čtyřech pozicích, a to normální kráva, spící kráva, bláznivá kráva a mrtvá kráva. Před snídaní se mohli jít dobrovolníci naposledy vykoupat do řeky a ostatní chystali snídani. Po snídani se vedení s rádcema domlouvalo na družinovém plánu na tento rok a mezitím se ostatní měli čas sbalit. Když jsme doplánovali, tak jsme se dali do uklízení chaty blízkého okolí a po pořízení společné fotky jsme chvíli po 12 hodině opustili chatu a vyšli směr vlakové nádraží. Po cestě jsme si zkusili skautskou pochodovou formaci ze Svojsíkových Základů junáctví a za zpěvu pochodových a pracovních písní nám cesta rychle ubíhala. Na nádraží jsme si ještě zahráli pár nových hříček a nasedli jsme na vlak směr domov.

Na nádraží v Břeclavi jsme zakončili Gilwellským kruhem a rozešli se do svých domovů….

 

Zapsal Majkl

3 komentáře u „První oddílová výprava do Tasovic v novém skautském roce

  1. Díky všem za skvělou výpravu. Největší dojem na mě zanechala vodní bitva, večerní rituál a pochod na nádraží. Nejen při těchto aktivitách jsem cítil krásnou bratrskou atmosféru. Díky

  2. Ještě bych chtěl zmínit, že řeka Dyje je zajímavá mimo jiné tím, že místo obvyklé vodní flóry se v ní v hojném počtu vyskytují jablka, o něco vzácněji i okurky a kaštany.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *