Poklad: Almanach skautů poštorenských

Zastavil se mi dech, když jsem prohlížejíc stránky SI narazil na naskenovaný almanach dokumentující první roky oddílu v Poštorné. Konečně! Mlha nad počátkem skautingu v Břeclavi částečně opadla… Přečtěte si další díl Střípků z naší historie a vyhrajte zajímavou cenu!

almanach 1. strana

Původně jsem měl namyšlené jiné téma, ale. Almanach mne skutečně vysoce rozveselil, protože dokumentuje to, co se až dosud moc nevědělo. Zrod skautingu v Břeclavi, resp. v Poštorné.

V almanachu se kromě samotného založení i píše o letních táborech, o skautech břeclavských, o problémech, se kterými se museli skauti poprat. Dočtete se i zajímavých historek z oddílových podniků. Jediná věc, která mne zklamala, je ta, že v publikaci je jen jedna zmínka o oddílové kapele. Kdo první na myšlenku skautské hudby přišel a kdo tvořili kapelu v počátcích (kolem r. 1928) se holt dnes nedozvíte.

Historie se neustále objevuje, jsem tomu rád. V prvních článcích tohoto seriálu jsem zmiňoval, že skauting v Poštorné vznikl roku 1922. A vidíte, že teď už to neplatí. Odvolávám to, co jsem napsal. 🙂

Tak. Přečte si tedy almanach a zodpovězte jednoduché otázky. Odpovědi pošlete na adresu: kane94@centrum.cz a můžete vyhrát zajímavou cenu! Výsledky zveřejním v květnovém dílu, který ponese název Vítězství břeclavské dvojky, tak třeba to bude i vaše vítězství.

1) Kdy (přesné datum) se uskutečnila první skautská schůzka poštorenských skautů.
2) V jaké organizaci (spolku) byli skauti původně zapsaní?
3) Kdo se ujal jako první vedení oddílu?
4) Kde skauti prvně tábořili a kolik lidí se tábora zúčastnilo?
5) Kolik družin měl oddíl v roce 1931 a jak se jmenovaly?
6) Jak se jmenoval vůdce, který ve věku 22 let zemřel?
7) Kde se můžeš dočíst o stavu skautingu (skautského střediska Svatopluk) v Břeclavi v roce 2015?
8) Která příhoda z oddílové činnosti poštorenského oddílu se ti nejvíce líbí?* (Tato otázka nemá správné řešení) 

A konečně zde ten almanach: Almach-10-let-skautingu-v-Postorne-1921-31-web

Káně, duben 2016

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *