Inspekce z družinových schůzek 2014-03


 

DS Jestřábů 10.3.2014

            Hned na úvod mě mile překvapily dvě věci. Ta první, že když se celá družina sešla před branou, všichni se s nadšením zdravili stiskem levé ruky. Tedy už před branou jsem se cítil jako ve skautském oddíle. A tak by tomu mělo být. Další co mě mile překvapilo, že když Vačky přijel, tak si TomR četl knížku a Vačky hned zjišťoval, co to je za knížku, o čem to je atd. Z toho šlo vycítit, že se Vačky zajímá o to, co kdo dělá i mimo oddíl. Jen tak dál. Neméně mile překvapený jsem byl i když TomZbr donesl noviny a celá družina mu je beze slova rozebrala. Z tohoto začátku jsem vycítil jakousi sounáležitost v družině.

Po zahájení se mi líbilo, jak jste se bavili o Modrém Životě, ale ne jenom tak povrchně, ale i o svých zážitcích, které jste při plnění MŽ zažili. Myslím, že když uslyšíte, co při plnění zažil někdo jiný, tak vás to namotivuje v plnění, aby jste taky zažili nějaký zážitek. Dále se mi líbilo, že při čtení TT a chystání výpravy vám Vačky říkal, aby jste si to zapsali. Možná vám to přijde otravné si to zapisovat, když přece si pamatujete všechno, ale věřte tomu, že za ten týden se vám nějaká informace z hlavy vykouří.

Velká hra, dá li se tomu tak říkat, mi přišla jako super nápad. Zapojení celé družiny do hry, tak aby každý měl svou důležitou funkci je to nejlepší, co můžete udělat pro stmelení družiny. Jenom mi přišlo škoda, že jsi klukům dovolil jet na kole, protože to dopadlo tak, že Hrášek jezdil o 300 metrů jinde než zbytek družiny a to už trošku nabourává ten družinový duch. Taky se mi líbilo, že jsi nešel s klukama dohromady, protože takto se učí samostatnosti. Cítili, že teď to je jenom na nich. Jedině dobře. U mostu při rozdělování kdo kam půjde jste mě trochu zarazili, když jste Lukáše G. Poslali samotného přes most hledat zprávu a tři nejstarší jste šli spolu hledat jinou. Tak by to asi nemělo být. Naštěstí se Vačky k Lukášovi přidal, a tak ho nenechal na holičkách. Tak by se měl chovat správný rádce. Dále jsem cítil, že při cestě do klubovny vládla v celé družině příjemná atmosféra. Šli jste všichni spolu (teda až na Hráška, který jel o 300 metrů napřed) a říkali jste si své dojmy ze hry. Tak to má být. Neskutečně mě zaujala poslední šifra s textem a Periodickou soustavou prvků. Nevím Vačky, jestli jsi to někde vyčetl nebo jsi to vymyslel sám, ale byla skvělá. Jenom mě mrzelo, když při hledání ,,koníka´´ na hrázi zůstali Vevča s Palifukem v klubovně se slovy, když vy to najdete, my tam budem zbyteční…

Copak nejste členy družiny? Celkově jsem dneska cítil z Palifuka nezájem. Nezájem o program, ale i srandu a dobrou atmosféru, která v družině byla…

Závěrem: Z dnešní družinovky jsem domů odcházel se skvělým pocitem. Nevím jak vy, ale já jsem si schůzku užil, a to jsem se ani neúčastnil programů. Celkově jsem ve vaší družině cítil nejlepší atmosféru a nejlepší partu…Jen tak dál 🙂

 

 

DS Mloků 11.3.2014

            Hned na úvod mě taky překvapila jedna věc. A to, že když jsem přišel do klubovny 10 minut před zahájením, tak už tam byla půlka družiny a s nadšením si vyprávěli své zážitky a dojmy.

Při čtení TT se mi líbilo, jak HUP uklidňoval ostatní, aby se zklidnili, ale ne že na ně řval, ale v kliku je poprosil ať se zklidní. O Modrém Životu jste se taky bavili, velké +, ale jenom o tom, kdo toho má kolik vybarveného. Tam nejde ani tak o to, kolik toho máte vybarveného, ale o to, co při to zažijete a jak rozvinete svou osobnost…

Při vysvětlování pravidel Lovu ryb sem byl trochu zklamaný z hluku, který byl. HUP to neměl jednoduché. Vysvětloval pravidla, prodával věci do etapovky atd. A starší z družiny, místo aby mu pomohli, nebo aby trošku uklidnili ostatní, tak se bavili co nejhlasitěji. Vždyť přece HUP nestíhá..Že Tofe?

Další takový postřeh. Při všech hrách je lepší pravidla během hry neměnit (viz. Když někdo umře, tak jde rovnou do klubovny, a nehledá ještě další ryby), protože to způsobuje chaos, a taky někdo může cítit křivdu, že on to udělat nemohl, ale ten druhý to teď už může. Ale chápu, že každá hra se vždycky nějak vyvine a je potřeba na ni reagovat. Na této hře bych ocenil, že byla HUPem vymyšlená. Někdy je lepší, když si vymyslíte svoji hru, než když jenom pořád hledáte z internetu. Rozvíjí to taky vás… Celkově se mi líbila celá etapovka i systém jakým probíhalo rozdělování bodů po etapě…

Na konci mě zklamal Kanár, když s radostí pálil fotky našich slavných osobností(Havel, Masaryk) a provolával při tom jakési hesla. Tak by se asi neměl chovat skaut. Měl by cítit jakousi úctu k osobnostem, kteří pro nás něco udělali a máme jím být za co vděční. Nehledně na to, že Václav Havel je tvůj skautský bratr…

Na závěr družinovky přišel tradiční rituál. Celkově se mi líbí, jenom dneska se mi nelíbilo, jak jste se při něm chovali. Kouba odešel úplně pryč na chodbu, Tofík zapaloval sirky a hrát si se svíčkou. Tento rituál je o zklidnění a o zavzpomínání na to, co pěkného jste na DS zažili, ale tímto svým chováním celý rituál jedině narušíte.

Ocenil bych taky lístečky s rozdělováním úkolů na konci DS. Nikdo aspoň nemusí cítit křivdu, že dělá tu nejhorší práci…

 

Závěrem: dnešní schůzka se mi taky velice líbila. Cítil jsem družinového ducha z celé družiny, bohužel někteří toto narušovali svým chováním, a zrovna ti, kteří by měli HUPovi pomáhat…Že Tofe? Koubo?…

 

Družinovka Štik 12.3.2014

            I tady mě překvapila jedna věc. A to, že jsem přišel o 10 minut později (špatná informace o začátku DS), ale jediné, čemu jsem se ,,vyhnul´´ bylo zametání a úklid předsíňky. Vím, že zrovna duo Klikouš – Želva mají zálibu v uklízení, ale myslím, že to asi není úplně super náplní na DS. Uklízet můžete třeba po schůzce. Zároveň jsem stihl i zahájení, protože se zahajovalo o 12 minut později, než máte plánované. Schůzku zpomalilo čekání na Žabáka, který měl mít nachystanou první hru. Žabák nikde a program taky nikde. A tak se jenom sedělo, a povídalo se. Bohužel, o blbostech. Proč jste si třeba nepromluvili o MŽ?

Dále tradičně Želva nezklamal, a to, že pořád čuměl do mobilu. To už to nevydržíš ani 2 hodiny bez mobilu?  Co se mi nelíbilo, tak bylo vyjadřování o ostatních členech. Radši nebudu jmenovat, ale rádce by se asi neměl vyjadřovat, že ,,Pepík´´ je úplně nemožný, že s ním do družiny nepočítám. Pepík se asi nebude cítit úplně nejlíp, až jednou přijde. Pak to dopadá tak, že Kyli si myslí, že to je normální a přijde mu normální říkat věci jakože takový Pepík, ten nic neumí a je úplně nemožný. Tak by se neměla chovat skautská družina, obzvláště ke svým členům.

Potom jste se vraceli k povídání o škole. Je super, že se bavíte, co kdo dělá mimo klubovnu, ale asi by to neměla být hlavní náplň družinovky.

Abych jenom nekritizoval, tak bych chtěl strašně moc pochválit Klikouše za nápad na Družinovou vlajku. Kdyby se vám to povedlo, bylo by to super. I takováto věc dokáže družinu stmelit. Potom jste na to hrdí a tak to má být.

Ale i dneska jsem se dočkal. Půl hodiny po zahájení se konečně začíná něco dít. Klikouš jde ven chystat hru a Žabák jde připravovat svou hru (která měla být před půl hodinou), ale bohužel ji má jenom vymyšlenou ale ne nachystanou. Takže dalších 10 se čeká, než Žabák nachystá hru. Hry si chystejte už doma! Ať nemusí celá družina čekat, než si vytvoříte hru. Naštěstí byl všudypřítomný Želva, a snažil se trapnou desetiminutku ticha zaplnit debatou o MŽ. Bohužel, neúspěšně. Zjistilo se, že z družiny plní MŽ pouze Želva, ostatní buď nemají arch na zapisování, nebo to prostě jenom nedělají. Bohužel mě zklamal rozhovor Želvy s Kylim o jednom nejmenovaném spoluhráči ze softballu. Před celou družinou se chlubili, jak po něm házeli míčky, vysmívali se mu a kde co. Tak by se asi neměli chovat skauti. Vy byste spíš měli být ti, kteří se ho zastanou. Hoši, takhle se skauti nechovají. Měli by jste se stydět!!! A ne se tím chlubit…

Po 40-ti minutách přece jen přichází první hra. Tradiční řečnický duel. Hra spíš na zabití času. Hlavně v případě, když vyberete špatná témata. Ono se to dělá špatně na rychlo. To si musíte promyslet doma a vybrat co nejlepší témata, ne pracovní potřeby. Potom se vám stane, že 18 minut řešíte, co kdo má v garáži za nářadí. Myslím, že to chtělo utnout, tak o 10 minut dříve. Ale vím Klikoušku, bylo to těžké, obzvlášť když si byl ve své kůži a mohl jsi ostatním dokázat, že jsi ten nejlepší správce klubovny, jakého si můžeme přát, a vyjmenovat jim tisíce a tisíce pracovních potřeb 🙂

17:21 (více než hodinu po zahájení) se konečně jde ven a hraje se první běhačka. Hra se mi líbila, jednoduché pravidla a dobrá na rozběhání. Ale měla přijít na úvod schůzky na rozproudění, a ne jako hlavní bod programu.

Na závěr ještě poznámka k chystání DV. Zkuste myslet, že jste družina jako celek. Zaslechl jsem, že si dáme sraz, kdy budeme chtít, protože stejně nikdo jiný z družiny nepůjde atd. Pokuste se toho vyvarovat 🙂 Jak psal posledně Učeň… Družina je tak silná, jako jeho nejslabší článek

 

Závěrem: Od dnešní družinovky jsem čekal trochu víc. Za první hodinu jste stihli uklidit klubovnu, pořešit všechny učitele na školách a probrat, co vlastně všechno existuje za pracovní potřeby. Ne každý člen vám řekne, že ho to nebaví, ale prostě příště nepřijde, a to my nechceme…

 

Úplným závěrem: Celkově z družinovek mám dobré pocity. Neberte všechno tak, že to děláte všechno špatně. Jsou to jenom mé postřehy a zkušnosti, kterých jsem nabyl jak při rádcování vlastních družin, tak i na rádcovském táboře Sv. Jiří.

Dále poprosím rádce, aby dávali co nejdříve vědět chybějícím členům o věcech z TT(oddílovky, výpravy, Družinové výpravy), aby mohli taky přijít…

Děkuju všem, že jsem s vámi mohl prožit vaše družinovky a přeju hodně nápadů a inovací do další družinové činnosti

Majkl

5 komentářů u „Inspekce z družinových schůzek 2014-03

  1. … kterých jsem nabyl jak při rádcování vlastních družin, tak i na rádcovském táboře Sv. Jiří…. Jsem rád, že máme v oddíle takové experty. Brzy to dotáhneš na starostu 🙂 Pěkná práce.

  2. …nono Káňátko 🙂 to víš no, někdo to bude muset dělat 😀 ale neboj, vezmu si tě sebou jako poradce..;)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *